Určitě už jste slyšeli pojmy digitální detox, digitální minimalismus či digitální pohoda. Jsou to názvy pro to, jak využívat digitální technologie na maximum a nenechat si od nich zasahovat do života. Digitální technologie nám v dnešní době velmi usnadňují práci a obecně život, problém nastává, když nám přerostou přes hlavu. Z výzkumů vyplývá, že digitální technologie nadužíváme. Například práce s telefonem je založena na systému odměn, díky kterému se nám vyplavuje hormon dopamin – hormon štěstí, po kterém prahneme jako po droze. Nepravidelné a nepředvídatelné odměny vyplavují více dopaminu, a tím spíš se upevňuje zvyk/závislost. Po čase potřebujeme dopaminu více, protože si na něj zvykneme, a tak na telefonu musíme strávit více času.
Digitální technologie jsou také častým zdrojem našeho stresu. Nejvíc nás totiž stresuje to, co nemáme pod kontrolou, tedy i to, kdy nám někdo zavolá nebo napíše. Bojíme se, že o něco přijdeme (FOMO), že nebudeme v obraze a že ztratíme spojení se svou sociální skupinou. Navíc nás neustále vyskakující notifikace vyrušují od soustředěné práce a my musíme vydávat další energii na to, abychom se ke své práci vrátili.
Jak se pozná, že to někdo s telefonem přehání?
Člověk závislý na telefonu si čas bez něj neumí přestavit a vybitý telefon nebo nedostatečný signál je pro něj problém. Bývá uzavřený, neklidný, podrážděný, úzkostlivý, náladový, ztrácí zájem o své koníčky, jídlo i spánek. Je často velmi vyčerpaný, nesoustředěný a roztěkaný. Zhoršují se mu vztahy, protože dává přednost těm virtuálním. Klesá efektivita jeho práce, zhoršuje se ve škole. Často cítí na svém těle vibrace, i když telefon nevibruje (fantomova vibrace), slyší zvonit mobil, i když nezvoní. Někomu může tikat oko ze stresu, může ho bolet za krkem či pálit oči.
Jak na digitální pohodu?
Je třeba digitální technologie začít používat uvědoměle a cíleně jako nástroj. Stejně jako si vybíráme, co jíme, bychom si měli vybírat, čemu budeme věnovat pozornost. Práce na digitálních technologiích by měla být vědomá a měli bychom vědět, s jakým cílem na ně jdeme, a nenechat se rozptylovat reklamami a blikajícími nápisy.
Pokud jde o dopamin, dá doplnit i přirozeně. Je obsažen v banánech, jablkách, třešních, vodním melounu a zeleném či černém čaji. Je doporučené vyhýbat se konzumaci cukru a kofeinu. Dopamin získáváme i spánkem. Pomáhá chodit spát i vstávat ve stejnou dobu.
Pokud vás téma digitálního detoxu zajímá a chcete více tipů, jak se závislosti na digitálních technologiích zbavit, navštivte stránky www.digitalnidetox.cz.
S čím vám mohu pomoci já?
Pomůžu vám převzít kontrolu nad digitálními technologiemi a udělat změny, které povedou k vaší digitální a životní pohodě. Protože jsem si závislostí na telefonu sama prošla, dobře vím, o čem mluvím, co funguje a co ne. Provedu vás jednotlivými kroky, jak získat klid a využívat digitální technologie na maximum bez toho, aniž by vás omezovaly či stresovaly.